DEXTER DİZİ İNCELEMESİ

Dexter MORGAN (Micheal C. Hall) , Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analisti olarak çalışırken aynı zamanda seri katil olarak gizli bir hayat sürmektedir. Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter MORGAN Miami polisi Harry MORGAN tarafından evlatlık alınmıştır. Harry’nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfeder. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry, Dexter’a masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.,

  • En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
  • Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
  • Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahallini temizlemeyi gösterir. Dexter “Karanlık Yolcuyu” (öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.Birçok seri katil gibi Dexter da her öldürdüğü katilden bir şey alır: Bir neşter ile o kurbanının yanağından bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır, onları da toplar. Koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.Dizinin başında, Dexter bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünmek, iyi bir insan olmak ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve “normal” insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı “sevgi”dir. O Harry’nin eğitiminden habersizdir ama Harry’nin Dexter’a gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır.

İlk sezonunda, Dexter “normal olmanın” bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter’a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita’nın çocukları Astor ve Cody’yi seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody’ye (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison’a) bağlılığı, onun öldürmek için “ihtiyaç” duyduğu şey Dexter’ın hayatını zorlaştırmaktadır.James Doakes Dexter’den şüphe etmeye başlar ve Dexter’ı takip etmeye başlar. FBI’dan Ajan Frank, Liman Koyu Kasabı avı için Miami Metro Departmanı’na gelir. Aslında Dexter’ın olan kurbanlar keşfedilir. Dexter da kendisinin karanlık tarafının farkında olan Lila ile çıkmaya başlar. Dexter her şeyi kız arkadaşından uzak tutmaya çalışır. Rita Dexter’dan şüphelenmeye başlar. Sonunda, Doakes, Dexter’ın gizli sırrını öğrenir ve Lila tarafından öldürülür. Dexter ve Rita yeniden birlikte olmaya başlarlar ve Lundy evine döner. Dizi 8 sezondur. Kan severler için tatmin edici olabilir. Final bölümü seyircileri büyük hayal kırıklığına uğrattı. Gizem folu sürükleyici bir dizidir. Sıkılmadan bitirirsiniz. IMDB puanı 8,6 fakat bence final bölümü nedeniyle 10/7. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirleeer.